Bio

Moje cesta k home studiu (1996 – 2009)

Hudba je pro mě základním prostředkem sebevyjádření už od dětství (paralelně jsem se věnoval také kreslení a psaní). V předškolním věku jsem se za pomoci magneťáku neustále snažil něco nahrávat. Nemohl jsem však hrát na dětské klávesy, bouchat do krabice a zároveň zpívat. Zlom nastal ve 12 letech, kdy jsem zjistil, že za pomoci počítače a příslušného software lze tvořit kompletní hudební skladby, formou postupného přidávání jednotlivých stop.  V této době jsem se paralelně našel v rockových subžánrech a následující roky bylo proto mým naléhavým cílem kromě domácích hudebních pokusů založit reálnou kapelu, což se mi podařilo prakticky až na sklonku povinné školní docházky:

Na podzim 2004, v 15 letech, jsem se po návštěvě prvního punk-rockového koncertu odhodlal z piana (a MIDI) definitivně přesedlat na (přinejmenším akustickou) kytaru. Začal jsem se učit věci od Nirvany, což mě ve skládání nepochybně a zásadně ovlivnilo na dlouhou dobu dopředu. Na jaře 2005 jsem v rámci školního orchestru vystoupil před publikem poprvé s akustickou kytarou (místo dosavadních dechových a bicích nástrojů), nicméně ve stejné době jsme už v podkrovní zkušebně pravidelně řádili s mým zatím jediným spoluhráčem jako grunge-rockové duo. 

Možná jsme se později, během středoškolských let, už jako kompletní kapela unáhlili, když jsme se v prosinci 2006 ocitli v profesionálním studiu, kde jsme natočili rovnou 10 věcí. Byla to pro mě však nepochybně po všech zkušebnách a pódiích klíčová zkušenost, v rámci které jsem nevědomky začal více pronikat do různých produkčních technik jako je "zdvojování" kytar a vokálů, postprodukce bicích apod.

Po 3 letech se na jaře 2008 kapela rozpadla (mj. kvůli/díky mé tvůrčí krizi) a já se postupně nořil více do světa textů, resp. jazyka vůbec, protože jsem na vysoké škole začal studovat bohemistiku (a později i obecnou lingvistiku). Během tohoto období jsem paradoxně napsal nejméně hudebních textů a zpravidla se věnoval spíš instrumentální akustické muzice, a to jak poslechem, tak i pokud jde o vlastní tvorbu. Bylo to však klíčové období, jelikož jsem se v roce 2009 začal opět nahrávat a své nápady opět zpracovávat za pomoci počítače a příslušného software...


Projekt Intueri (2009 – dodnes)

Zjistil jsem, že za těch pár let, kdy jsem muzicíroval s první kapelou, se možnosti tvorby hudby na počítači neuvěřitelně rozšířily, a tak jsem jako samouk zahájil hlubší zkoumání, pokud jde o technický aspekt věci (nejen nahrávání, ale také mix a později i mastering v DAW). Navíc už začínalo být tehdy k dispozici mnoho materiálu online.

Svůj "sólový projekt" jsem už v roce 2008 pracovně pojmenoval Intueri, ačkoli to jsem jej ještě vnímal jako základ pro další kapelu. Jakmile jsem se naučil veškeré instrumenty vyprodukovat poměrně slušně sám, začala mít ta hra, kdy si je člověk sám celou kapelou a postupně i všemi zvukovými inženýry, zcela nový rozměr. Instrumentální fáze projektu skončila až rokem 2014; "najednou" jsem začal psát zase texty (stál za tím samozřejmě hlubší proces, kterým vás zde ale nebudu zdržovat) – v roce 2016 jsem na svém Bandzone vypustil první "pořádnější" EP Mý nebe je země, kde vedle kytar experimentuju i s elektronikou a považuju to vlastně za opravdový začátek projektu. O 2 roky později, v roce 2018, vyšlo celé album Kriya (10 skladeb).

V březnu 2019 jsem vypustil 3trackové EP Hara,  kde jsem měl tu čest poprvé spolupracovat s Janem Firekem (Emit Remmus), se kterým si navzájem hostujeme ve svých věcech; první sbírku 4 takových spoluprací jsme vydali jako EP intueRemmus (2021).


Další kapely a dnešní Intueri (2018 – dodnes)

Živé hraní s dalšími lidmi a chemie v kapele mi pochopitelně chyběla, a tak jsem od roku 2018 vedle sólového projektu prožíval s kytarou a mikrofonem postupně další kapelní zkušenosti, až jsem se nakonec v roce 2021 usadil, trochu nečekaně, za bicí. I když jsem z onoho obýváku tedy vyrazil zase více do zkušeben, stejně mě "home studio mód" velice baví a inspiruje. Od roku 2020 nabízím pomoc také jiným intepretům.


content: Patrik Bulak
art: Jitka Bulaková  
© 2024 / všechna práva vyhrazena  
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky